WYBIERZ PROJEKT
AKTUALNOŚCI
05
09.2014
 
Edukacji globalna dla dzieci i młodzieży w praktyce – zajęcia metodyczne

 

 

W ostatni wakacyjny weekend 29-30.08.2014 w Domu Spotkań i Formacji w Luborzycy odbył się ostatni V zjazd szkoleniowy projektu „Lokalna świetlica globalna - edukacja dzieci i młodzieży” realizowanego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji. Realizowany był pod kierunkiem obu trenerek z Fundacji Kultury Chrześcijańskiej „Znak” z Krakowa - Izabeli Parkitny–Mierzwa i Anity Ponikło z udziałem grona 12. beneficjentek z Chełmka, Jarosławia, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Poręby-Żegota, Sosnowca i Kłodawy Gdańskiej.

 

Zajęcia rozpoczęły się od wykładu Magdaleny Noszczyk z organizacji Polska Zielona Sieć, która ma duże doświadczenie w tego typu działalności. Jego głównym motywem było zagadnienie: Jak wprowadzać treści EG w edukacji nieformalnej dzieci i młodzieży. Prelegentka przytoczyła wiele prostych przykładów wprowadzania tych treści poprzez zabawę, gry planszowe, opowiadania czy przedstawienia przygotowywane przez dzieci. Ważną rolę odgrywa tu zaangażowanie prowadzącego i umiejętność zainteresowania tą tematyką młodych słuchaczy. Po przerwie obiadowej do pracy przystąpiły obie stałe trenerki: Tematem ich wystąpień były trzy zagadnienia dotyczące osoby trenera i jego działalności. Pierwszym z nich było: Kim jest trener i jakie jest jego zadanie? Prowadząca powołując się na swe doświadczenie i podając przykłady z własnej pracy zapoznała uczestniczki z charakterystyką osoby trenera wskazując na te jego cechy, które najbardziej powinny być przydatne w ich przyszłej działalności. Kolejnym zagadnieniem były cechy zajęć trenerskich w teorii i praktyce. Porównanie tych dwóch stron jednego zagadnienia było dobrze przyjęte przez uczestniczki, które niebawem same podejmą taką działalność. Szczególnie interesowała je strona praktyczna zajęć trenerskich i na ten temat prowadzono długie dyskusje i padały pytania, co spowodowało nawet przedłużenie ostatniej rundy zajęć. Mimo tego był jeszcze czas na spotkanie organizacyjne z koordynatorką projektu - Beatą Harasimowicz.

 

W drugim dniu szkolenia rozpoczęto zajęcia od kontynuowani tematu zajęć trenerskich w praktyce. Uczestniczki dowiedziały się o wielu nowych metodach pracy trenera sprawdzonych w ostatnim czasie i polecanych przez literaturę i praktyków. Oczywiście każda z metod powinna być dostosowana do możliwości percepcji słuchaczy oraz wykorzystania ich zainteresowania i entuzjazmu oraz indywidualnych zdolności. Po tym dogłębnym przeanalizowaniu oczekiwań i wskazówek przyszedł czas na przedstawienie pomysłów na przyszłą działalność trenerską. Odbyło się to pod hasłem „Targ pomysłów na działanie” gdzie beneficjentki wraz z trenerkami prześcigały się w przedstawianiu konkretnych pomysłów, które chciałyby realizować. Wiele z nich zostało przeanalizowane pod względem możliwości ich realizacji zarówno pod względem finansowym jak merytorycznym i musiało ulec modyfikacji. Było to dobrym prognostykiem do podsumowującego momentu całego szkolenia czyli omówienia dalszej współpracy. Obie strony – beneficjentki i trenerki bardzo na to liczą i postanowiły pozostawać ze sobą w stałym kontakcie, który powinien przynosić dobre efekty na przyszłość i dobrze przysłużyć się realizacji dalszych zadań. 

 

Ostatnia część szkolenia pod wspólnym hasłem: Migracje i konflikty w kontekście edukacji globalnej poświęcona była spotkaniom z ekspertami z tego zakresu: Mikołajem Bolczykiem z Inst. Orientalistyki UJ, który przedstawił studium przypadku na przykładzie sytuacji w Afganistanie oraz dr politologii Piotrem Kuspysiem rodem z Ukrainy, który barwnie i wyczerpująco przedstawił podłoże i przyczyny konfliktu rozgrywającego się w jego ojczyźnie, któremu opinia światowa nie poświęca należnej uwagi, a wręcz bagatelizuje tę kolejną po b. Jugosławii wojnę w Europie.

 

« powrót

Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce realizuje projekt pn: "Glokalizacja w edukacji dorosłych" w ramach programu Erasmus+...

 

Przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia dotarły do nas wspaniałe wieści z Ugandy.

 

Kolpingowscy edukatorzy edukacji globalnej po raz kolejny spotkali się na międzynarodowym szkoleniu. 

 


Rozpoczynamy rekrutację na międzynarodowe spotkanie przedstawicieli Dzieła Kolpinga.

 

Przed nami kolejne spotkanie edukatorów edukacji globalnej, które odbędzie się na Litwie w dniach 29 września - 2 października 2016 r.

 

 

 

Spotkanie dla osób zajmujących się edukacją globalną. Odbędzie się ono w Štiavnické Bane (Słowacja), 21-24 kwietnia 2016 r. Język - angielski.

 

 


Publikacja w ramach projektu "Lokalna świetlica globalna - edukacja dzieci i młodzieży"

 


ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
Created by Agencja Interaktywna NEGON