W dniach 27-28.06.2014 r. odbył się trzeci blok szkolenia w ramach projektu „Lokalna świetlica globalna- edukacja dzieci i młodzieży” skierowany do tej samej grupy uczestników, co poprzednie zjazdy. Szkolenie skierowane do animatorów świetlic Kolpinga zostało przeprowadzone przez Izabelę Parkitna- Mierzwa, Anitę Ponikło oraz Karolinę Kudyba. Trenerki przedstawiały zagadnienia z dziedziny wielokulturowości na świecie, stereotypów oraz ochrony praw człowieka.
Pierwsza część szkolenia została przeznaczona na omówienie zadań domowych z których pierwszym było porównanie życia statystycznej kobiety mieszkającej w Bangladeszu i Polsce. Zadanie bazowało na przeanalizowaniu filmu wyświetlonego na poprzednim zjeździe szkolenia. W drugim zadaniu uczestniczki przedstawiły drogę, jaką przebywają dżinsy w procesie produkcji. Rozdały uczestnikom kartki z nazwami państw biorących udział w procesie produkcji, a przebytą drogę symbolizował kłębek nici przekazywany między „państwami”.
Po zakończeniu prezentacji prac domowych trenerki Izabela Parkitna- Mierzwa i Anita Ponikło omówiły niedawno powstały raport organizacji CLEAN CLOTHES „Grubymi nićmi szyte” kontynuując tym samym temat fabryk odzieżowych w Bangladeszu.
Jako przerywniki zajęć uczestniczki przeprowadzały, po wcześniejszym zapoznaniu się ze scenariuszami, praktyczne zajęcia tzw. energizery i lodołamacze, mające na celu zaktywizowanie uczestników szkolenia oraz przetrenowanie tego typu ćwiczeń przed samodzielnym prowadzeniem ich w świetlicach.
Tematykę stereotypów trenerki rozpoczęły od gry w skojarzenia mającej za zadanie uświadomienie obecności stereotypów w naszym myśleniu, następnie podjęły temat przechodzenia stereotypów od słów do czynów i dla lepszego zrozumienia wyświetliły film „Miasto gniewu” o formach rasizmu odmiennych grup rasowych żyjących na terenie Stanów Zjednoczonych.
Następny dzień szkolenia w całości przeprowadziła Karolina Kudyba. Tematyką zajęć były prawa człowieka.
Na wstępie została przedstawiona charakterystyka i systematyka norm prawno- człowieczych i kolejno zostały omówione akty prawne: Powszechna Deklaracja Praw Człowieka z 1948 roku, Konwencja o Prawach Dziecka, Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich z dn. 15 lipca 1987 roku, Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka z dn. 6 stycznia 2000 r. obrazując wybrane fragmenty tych aktów przykładami z życia oraz analizowanie ich pod kątem norm prawnych.
Na zakończenie trenerka przeprowadziła ćwiczenie z podziałem na grupy, z których jedna reprezentowała stanowisko Państwa a druga, stanowisko obywateli sprzeczne ze stanowiskiem Państwa, co umożliwiło uczestnikom odnalezienie argumentów na poparcie obydwu stanowisk oraz skonfrontowanie ich.
Świetnie wiemy, że pomoc Ukrainie to maraton, a nie sprint dla tego planujemy kolejne działania, w które pragniemy również włączyć naszych Członków, Pracowników i Sympatyków.
Z Ukrainy dochodzą do nas dramatyczne prośby o modlitwę. Bo oprócz walki z kulami, toczy się i ta duchowa. Prosimy, dołączcie do niej tak, jak możecie: w swoich domach i kościołach.
Rok 2021 za nami! Dla uczestników i realizatorów projektu „AS: aktywnie-społecznie” był to czas intensywnej pracy i mierzenia się
z wyzwaniami, a także poszerzania horyzontów i zdobywania nowych doświadczeń.
4 ELEMENTS to wymiana młodzieżowa skierowana do uczestników z 7 państw: Bułgarii, Grecji, Włoch, Polski, Hiszpanii, Serbii i Rumunii.
Rozpoczęliśmy realizację projektu „Wsparcie prawno-doradcze dostępne dla Seniora” w ramach którego realizowane są zajęcia komputerowe dla Seniorów.