WYBIERZ PROJEKT
AKTUALNOŚCI
16
10.2015
 
Światowy Dzień Żywności: Marnujemy tony jedzenia!

 

Federacja Polskich Banków żywności przygotowała raport: "Nie marnuj jedzenia 2015", z którego wynika, że w polskich domach marnuje się blisko 2 mln ton żywności. Najwięcej wyrzucamy pieczywa, owoców, wędlin, warzyw oraz jogurtów.


Według raportu do marnotrawstwa żywności przyznaje się 60 proc. Polaków w wieku 18-75 lat. Najczęstszym powodem wyrzucenia jedzenia na śmietnik jest nieważny termin przydatności do spożycia (45 proc.). Dla 12 proc. przyczyną jest również niewłaściwe przechowywanie żywności, także dla 10 proc. - zbyt duże posiłki, dla 9 proc. – kupno niezadowalającego jakościowo produktu, dla 8 proc. – za duże zakupy, a dla 8 proc. – nie trafiony w gusta produkt.


Federacja przypomina, że do marnotrawstwa dochodzi nie tylko w domach ale również  w lokalach gastronomicznych. Podczas zbiorów, produkcji, przetwórstwa lub magazynowania do strat dochodzi z kolei w wyniku błędów i nieprawidłowości procedur.


Według raportu Polska znajduje się na 5. miejscu w UE (za Wlk. Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią) pod względem marnowania żywności. Autorzy przygotowanego opracowania na podstawie danych Eurostatu zwracają jednak uwagę, że na Zachodzie więcej jedzenia marnują konsumenci. W Polsce natomiast głównym źródłem strat jest branża spożywcza, choć zmniejszyły się one znacząco w ciągu ostatnich 10 lat.


Zmniejszenie o połowę marnotrawstwa żywności w ramach wzorów zrównoważonej produkcji i konsumpcji zakłada jeden z celów rozwojowych ONZ do roku 2030.

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raport Federacji Polskich Banków Żywności: "Nie marnuj jedzenia 2015"

« powrót

Na przełomie listopada i grudnia Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce zorganizowała Forum Odpowiedzialnej Konsumpcji. Wydarzenie odbyło się w Zamku w Niepołomicach i zostało uświetnione obecnością wyjątkowych gości.

 

Pracownicy Centrum Porad Prawnych i Obywatelskich w Krakowie przeprowadzili kolejne warsztaty prawne  dla seniorów w ramach projektu „Wsparcie prawno-doradcze dostępne dla Seniora”.

 

W ramach cyklu seminariów "Moja filiżanka kawy" społeczności lokalne Chełmka i Bochni rozmawiały o zasadach sprawiedliwego handlu i godnych warunkach pracy.

 


Rozpoczęliśmy realizację projektu „Wsparcie prawno-doradcze dostępne dla Seniora” w ramach którego realizowane są zajęcia komputerowe dla Seniorów. 

 

Rozpoczynamy rekrutację na międzynarodowe spotkanie przedstawicieli Dzieła Kolpinga.

 

Przed nami kolejne spotkanie edukatorów edukacji globalnej, które odbędzie się na Litwie w dniach 29 września - 2 października 2016 r.

 

 

 


Publikacja w ramach projektu "Lokalna świetlica globalna - edukacja dzieci i młodzieży"

 


ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
Created by Agencja Interaktywna NEGON