WYBIERZ PROJEKT
AKTUALNOŚCI
16
10.2015
 
Światowy Dzień Żywności: Marnujemy tony jedzenia!

 

Federacja Polskich Banków żywności przygotowała raport: "Nie marnuj jedzenia 2015", z którego wynika, że w polskich domach marnuje się blisko 2 mln ton żywności. Najwięcej wyrzucamy pieczywa, owoców, wędlin, warzyw oraz jogurtów.


Według raportu do marnotrawstwa żywności przyznaje się 60 proc. Polaków w wieku 18-75 lat. Najczęstszym powodem wyrzucenia jedzenia na śmietnik jest nieważny termin przydatności do spożycia (45 proc.). Dla 12 proc. przyczyną jest również niewłaściwe przechowywanie żywności, także dla 10 proc. - zbyt duże posiłki, dla 9 proc. – kupno niezadowalającego jakościowo produktu, dla 8 proc. – za duże zakupy, a dla 8 proc. – nie trafiony w gusta produkt.


Federacja przypomina, że do marnotrawstwa dochodzi nie tylko w domach ale również  w lokalach gastronomicznych. Podczas zbiorów, produkcji, przetwórstwa lub magazynowania do strat dochodzi z kolei w wyniku błędów i nieprawidłowości procedur.


Według raportu Polska znajduje się na 5. miejscu w UE (za Wlk. Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią) pod względem marnowania żywności. Autorzy przygotowanego opracowania na podstawie danych Eurostatu zwracają jednak uwagę, że na Zachodzie więcej jedzenia marnują konsumenci. W Polsce natomiast głównym źródłem strat jest branża spożywcza, choć zmniejszyły się one znacząco w ciągu ostatnich 10 lat.


Zmniejszenie o połowę marnotrawstwa żywności w ramach wzorów zrównoważonej produkcji i konsumpcji zakłada jeden z celów rozwojowych ONZ do roku 2030.

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raport Federacji Polskich Banków Żywności: "Nie marnuj jedzenia 2015"

« powrót

Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce realizuje projekt pn: "Glokalizacja w edukacji dorosłych" w ramach programu Erasmus+...

 

Przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia dotarły do nas wspaniałe wieści z Ugandy.

 

Kolpingowscy edukatorzy edukacji globalnej po raz kolejny spotkali się na międzynarodowym szkoleniu. 

 


Rozpoczynamy rekrutację na międzynarodowe spotkanie przedstawicieli Dzieła Kolpinga.

 

Przed nami kolejne spotkanie edukatorów edukacji globalnej, które odbędzie się na Litwie w dniach 29 września - 2 października 2016 r.

 

 

 

Spotkanie dla osób zajmujących się edukacją globalną. Odbędzie się ono w Štiavnické Bane (Słowacja), 21-24 kwietnia 2016 r. Język - angielski.

 

 


Publikacja w ramach projektu "Lokalna świetlica globalna - edukacja dzieci i młodzieży"

 


ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
Created by Agencja Interaktywna NEGON