WYBIERZ PROJEKT
ARTYKUŁY
16
03.2020
 
Ratowanie świata – przewodnik dla leniwych

 

Ratowanie świata - co można zrobić dla planety nie wychodząc z domu? Koniecznie przeczytaj! #zostanwdomu

 

W obecnych trudnych czasach pełnych kryzysów i wyzwań stojących przed ludzkością, przywódcy państw i liderzy społeczności podejmują działania mające sprawić, żeby na naszej planecie wszystkim żyło się lepiej. Właśnie dlatego społeczność międzynarodowa przyjęła Cele Zrównoważonego Rozwoju.

 

Walka z ubóstwem, nierównościami i niesprawiedliwością, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym – wydają się odrobinę… zbyt wymagającymi zadaniami, jak na możliwości pojedynczych osób. Zatem, czy Cele Zrównoważonego Rozwoju to zadania wyłącznie dla rządów państw, międzynarodowych i krajowych instytucji
i organizacji?

 

Nie. Każdy może je realizować.

 

Świat jest przecież dla wszystkich i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Niestety, niektórzy z nas są leniwi czy obojętni, niekiedy niechętni zorganizowanej aktywności albo zwyczajnie nie mają czasu. Dla wszystkich tych osób mamy dobrą wiadomość: specjalnie dla was ONZ przygotowała mały instruktaż dla każdego.  

 

Oto Ratowanie świata – przewodnik dla leniwych.

 

 

Poziom 1. „Nie wstaję dziś z kanapy”

 

Rzeczy, które możesz zrobić, nie odchodząc od komputera.

 

Podłączaj urządzenia elektryczne do listy antyprzepięciowej, a jeśli z nich nie korzystasz – wyłączaj je całkowicie (tak, komputer też!). Oszczędzisz energię.

 

Płać swoje rachunki przez Internet albo telefon, nie za pomocą druków. Mniej papieru to więcej drzew.

 

Kliknij „Udostępnij” zamiast „Lubię to”. Jeśli widzisz interesującą kampanię w mediach społecznościowych, podziel się nią ze znajomymi – w ten sposób zwiększysz jej zasięg i siłę oddziaływania.

 

Zabierz głos. Wyraź życzenie, by władze lokalne i państwowe angażowały się w inicjatywy przyjazne planecie i społeczeństwu. Możesz to zrobić na przykład podpisując internetowe petycje.

 

Nie drukuj. Znalazłeś w sieci coś, co Cię zainteresowało? Zapisz kluczowe hasła w notatniku albo najlepiej użyj wirtualnych karteczek - przylepek, które sprawią, że będziesz miał notatki zawsze na pulpicie.

 

Wyłącz światło. Jeśli korzystasz z komputera lub oglądasz telewizję, zastanów się, czy musisz to robić przy zapalonym świetle.

 

Poświęć kilka minut na sprawdzenie, którzy producenci stosują praktyki przyjazne środowisku. Kiedy następnym razem będziesz szedł po zakupy, poszukaj ich produktów.

 

Nie ignoruj internetowych „zbirów”.  Jeśli widzisz, że ktoś prześladuje innych w sieci, zgłoś to zachowanie administratorowi.

 

Nie izoluj się. Śledź lokalne wiadomości i regularnie sprawdzaj, jak są realizowane Cele. Śledź media społecznościowe @GlobalGoalsUN.

 

Podziel się swoimi działaniami. Użyj hashtaga #globalgoals w mediach społecznościowych, aby dołączyć do sieci milionów ludzi, którzy troszczą się o przyszłość Ziemi.

 

Zniweluj swój ślad węglowy. Korzystając ze strony http://climateneutralnow.org/ możesz obliczyć jak dużo dwutlenku węgla wprowadzasz do atmosfery. To, czego nie możesz zmniejszyć, możesz zniwelować, wpłacając kilka złotych na projekty dążące do redukcji CO₂.

 

 

Poziom 2. „Ratowanie świata zaczynam od własnego mieszkania”

 

Rzeczy, które możesz zrobić, nie wychodząc z domu.

 

Robiąc pranie, upewnij się, że bęben pralki jest pełny. Nie marnuj wody i energii na jedną koszulę.

 

Weź szybki prysznic. Pięć, dziesięć minut pod natryskiem zużywa dziesiątki litrów wody mniej niż pełna wanna.

 

Staraj się jeść mniej mięsa i ryb. Uprawa warzyw i owoców pochłania dużo mniej zasobów niż hodowla zwierząt.

 

Nie pozwól psuć się jedzeniu. Zamrażaj pożywienie, którego nie zjesz od razu. To samo możesz robić z pozostałą żywnością oraz posiłkami na wynos. Oszczędzisz żywność i pieniądze.

 

Jeśli tylko masz taką możliwość to zrób kompost, na który będziesz wyrzucał resztki. Nie ma lepszego sposobu na oddawanie naturze jej owoców.

 

Jedno słowo: recykling! Sprawi to, że stosy śmieci (papieru, plastiku, metali i aluminium) na wysypiskach będą maleć, zamiast rosnąć.

 

Kupuj jak najmniej „zapakowane” jedzenie. Im mniej opakowań, tym mniej śmieci.

 

Jeśli do przygotowywanego dania nie potrzebujesz wysokiej temperatury, nie przegrzewaj piekarnika. Po prostu włóż jedzenie do środka i pozwól, by nabierało temperatury razem z piekarnikiem.

 

Popraw izolację domu. Znajdź miejsca przy oknach i drzwiach, które są słabo izolowane („wieje” od nich) i uszczelnij je. Dom będzie lepiej trzymał ciepło, a Ty zużyjesz mniej energii.

 

Zastanów się, czy w chłodne dni potrzebujesz aż tak dużo ciepła. Może da się ustawić grzejnik na odrobinę niższą temperaturę?

 

Przejrzyj stare urządzenia elektryczne i żarówki pod kątem energooszczędności. Wiele z nich da się wymienić na nowsze, znacznie mniej energochłonne odpowiedniki.

 

Rozważ instalację paneli słonecznych. To oznacza dużo niższe rachunki za prąd.

 

Kup… dywan. Dywany pomagają utrzymać ciepło w twoim domu, przy mniejszym zużyciu energii.

 

Jeśli masz w domu zmywarkę, nie płucz naczyń przed włożeniem ich do środka. Zrzucenie resztek widelcem w zupełności wystarczy.

 

Rozważ stosowanie innych pieluszek. Przewijaj dziecko używając pieluszek bawełnianych wielokrotnego użytku lub któregoś z nowego typu jednorazówek, które są przyjazne środowisku.

 

Zimą odgarniaj śnieg ręcznie. Potraktuj to jako dodatkową okazję do ruchu i unikaj głośnych, energochłonnych maszyn.

 

Używaj zapałek. Nie potrzebują benzyny czy gazu, np. w zapalniczkach.

 

 

Poziom 3. „Sympatyczny sąsiad

 

Rzeczy, które możesz robić w swoim sąsiedztwie.

 

Kupuj w małych, lokalnych sklepach. Wspierając okoliczny biznes, dajesz pracę ludziom ze swojego otoczenia. Sprawiasz także, że ciężarówki dostawcze pokonują mniejsze dystanse, żeby dowieźć towar.

 

Rób przemyślane zakupy. Przygotuj listy posiłków i produktów, które powinieneś kupić. Nie dawaj się złapać na marketingowe chwyty, które mają nakłonić Cię do kupna niepotrzebnych rzeczy – zwłaszcza tych, które łatwo się psują. Czasem pozorna oszczędność może okazać się dodatkowym wydatkiem, jeśli to, co kupisz i tak wyląduje w śmietniku.

 

Kupuj „nieładne” warzywa i owoce.  Wiele z nich nie może trafić na półki sklepów, bowiem nie spełniają norm dotyczących kształtu lub koloru, są jednak równie smaczne. Możesz je najczęściej znaleźć na mniejszych targach, u lokalnych dostawców.

 

Jedz ekologiczne owoce morza. Idąc do ulubionej restauracji spytaj, czy owoce morza, które serwują są pozyskiwane w sposób nienaruszający równowagi ekologicznej.

 

Kupuj ekologiczne owoce morza. Wiele aplikacji, jak  www.seafoodwatch.org/seafood-recommendations/our-app pozwalają sprawdzić, czy dokonując zakupów nie przyczynisz się do niszczenia ekosystemu.

 

Spaceruj, korzystaj z roweru, używaj transportu publicznego. Jadąc samochodem, staraj się upewnić, że wszystkie miejsca są zajęte.

 

Używaj kubków i butelek wielokrotnego użytku. Zostawisz po sobie mniej śmieci, a w kawiarni może dostaniesz zniżkę.

 

Na zakupy chodź z własną siatką. Staraj się unikać jednorazowych, plastikowych torebek.

 

Mniej serwetek. Biorąc jedzenie na wynos przemyśl, czy rzeczywiście potrzebne są Ci te wszystkie papierowe serwetki. Po co wyrzucać je do śmieci, skoro mogą się przydać komuś innemu?

 

Nowe, nie zawsze znaczy lepsze. Zastanów się, czy niektóre rzeczy kupowane z drugiej ręki nie spełnią swojej funkcji równie dobrze. 

 

Dbaj o samochód. Dobrze utrzymany samochód emituje znacznie mniej spalin.

 

Dawaj, zamiast wyrzucać. Używane ubrania, książki i meble mogą okazać się bezcenne dla lokalnych organizacji charytatywnych.

 

Szczep siebie i swoje dzieci. Chroniąc swoją rodzinę przed chorobami, ułatwiasz pracę służbie zdrowia.

 

Głosuj. Korzystaj z praw wyborczych i współdecyduj, kto będzie liderem w Twoim kraju i okolicy.

 

To tylko kilka rzeczy, które możesz zrobić. Zajrzyj na stronę http://www.un.org/sustainabledevelopment/takeaction/ i poznaj inne pomysły.  

 

 

Źródło: http://www.un.org.pl/cele-zrownowazonego-rozwoju-ratowanie-swiata-przewodnik-dla-leniwych

 

« powrót

Z Ukrainy dochodzą do nas dramatyczne prośby o modlitwę. Bo oprócz walki z kulami, toczy się i ta duchowa. Prosimy, dołączcie do niej tak, jak możecie: w swoich domach i kościołach.

 

 

Rok 2021 za nami! Dla uczestników i realizatorów projektu „AS: aktywnie-społecznie” był to czas intensywnej pracy i mierzenia się
z wyzwaniami, a także poszerzania horyzontów i zdobywania nowych doświadczeń.

 

Jednym z ostatnich działań w ramach projektu „Tak nas widzą: aktywnie w wieku 60+” realizowanym przez Fundację Dzieła Kolpinga w Polsce od czerwca br. będzie 2-dniowa konferencja „Aktywnie w każdym wieku – oferta dla seniorów”.

 


Zapraszamy do zapoznania się z rezultatami międzynarodowego projektu edukacyjnego Erasmus + COFFEE

 

4 ELEMENTS to wymiana młodzieżowa skierowana do uczestników z 7 państw: Bułgarii, Grecji, Włoch, Polski, Hiszpanii, Serbii i Rumunii.

 

Rozpoczęliśmy realizację projektu „Wsparcie prawno-doradcze dostępne dla Seniora” w ramach którego realizowane są zajęcia komputerowe dla Seniorów. 

 


Co można zrobić dla planety nie wychodząc z domu? Koniecznie przeczytaj!

#zostanwdomu

 

Publikacja w ramach projektu "Lokalna świetlica globalna - edukacja dzieci i młodzieży"

 


ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
Created by Agencja Interaktywna NEGON