SZKOLENIA I DORADZTWO
11.2016

Zaproszenie na międzynarodowe spotkanie dla członków Dzieła Kolpinga

Rozpoczynamy rekrutację na międzynarodowe spotkanie przedstawicieli Dzieła Kolpinga z Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier i Polski, które odbędzie się w dniach  8 -11 grudnia 2016 r. w Krakowie.

Spotkanie zrealizowane będzie w ramach projektu „The challenges of the modern adult education in the face of demographic change“. Liderem projektu jest Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce.

Informations about the meeting:

The meeting is going to take place in Cracow, Poland, the dates are: 8-11 of December 2016.

The topic of a meeting is: „Families role in the global life“.

During the meeting in Poland will talk about global education tools, methods and practices, about global responsibility, causes and consequences. Especially we will focus on local and familiar impact to the global processes and the impact of the global processes on families life.

The language of the seminar: English.

Who can participate: Workers, volunteers and members of Kolping society, able to comunicate in english.

Fee: There is no fee. Kolping Society of Poland covers all costs.

Registration: To register you need to fill registration form and send it to: bharasimowicz@kolping.pl until 25.11.2016.

Registration form - DOWNLOAD

Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce realizuje projekt pn: "Glokalizacja w edukacji dorosłych" w ramach programu Erasmus+...

Przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia dotarły do nas wspaniałe wieści z Ugandy.

Kolpingowscy edukatorzy edukacji globalnej po raz kolejny spotkali się na międzynarodowym szkoleniu.

Spotkanie dla osób zajmujących się edukacją globalną. Odbędzie się ono w Štiavnické Bane (Słowacja), 21-24 kwietnia 2016 r. Język - angielski.