SZKOLENIA I DORADZTWO
08.2016

Zaproszenie na spotkanie edukatorów edukacji globalnej na Litwie

Rozpoczynamy rekrutację na spotkanie edukatorów edukacji globalnej, które odbędzie się na Litwie w dniach 29 września – 2 października 2016 r.

Spotkanie zrealizowane będzie w ramach projektu Strengthening global awareness in the local communities - Kolping 2020 Strategy, którego liderem jest Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce.

Informations about the meeting:

The meeting is going to take place in Kaunas, Lithuania, the dates are: September 29 – October 2, 2016.

The topic of a meeting is: Development Education in Europe.
The meeting in Lithuania will analyze the situation of global education in formal and non-formal education and activities carried out by whole partners related to this topic.During meeting participants will make short presentation of their global education activities.

The language of the seminar: English.
Who can participate: people involved in global education, able to comunicate in english.
Fee: There is no fee. The Kolping Foundation covers all costs.
Registration: To register you need to fill registration form and send it to: mdabrowska@kolping.pl until 22.08.2016.

PRIORITY IS GIVEN TO PEOPLE WHO HAVE NOT YET PARTICIPATED IN MEETINGS OF THE PROJECT.

Registration form - DOWNLOAD

Project co-funded by the Erasmus+ Programme of the European Union

W ramach cyklu seminariów "Moja filiżanka kawy" społeczności lokalne Chełmka i Bochni rozmawiały o zasadach sprawiedliwego handlu i godnych warunkach pracy.

Kilkaset miast, kilkadziesiąt krajów, różne kontynenty – wszyscy spotykają się na 24 godziny, aby pracować na rzecz ochrony klimatu. Będą inspirujące wykłady, ciekawe prezentacje, burzliwa praca w grupach, cenny coaching i mentoring oraz rozrywka i konkurs z nagrodami. Rusza 3. edycja Climathonu w Krakowie!

Z przyjemnością informujemy,m że Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce jest partnerem tegorocznej edycji wydarzenia.

8 października bieżącego roku Rodzina Kolpinga z Bochni zorganizowała Piknjik Fair Trade dla seniorów w leśniczówce Łoś.