12.2014

Wizyta studyjna w Afryce Wschodniej (25.09-8.10.2014 r.)

Wyjazd studyjny do Afryki Wschodniej zorganizowany przez  Międzynarodowe Dzieło Kolpinga odbył się w dniach  25.09 - 8.10.2014r., trwał ponad 2 tygodnie i obejmował  wizyty w 3 krajach Afryki Wschodniej: Ugandzie, Tanzanii i Rwandzie. W każdym z nich wizyta trwała ok.5 dni.

Uczestnikami wyjazdu byli przedstawiciele europejskich związków narodowych Dzieła Kolpinga z 4 krajów: Węgier – Judit Hudson i Gellert Sabo, Rumunii - Corneliu Bulai, Ukrainy – Vasyl Savka i Galya Jeromina oraz Polski – Krzysztof Wolski i Magdalena Szczudło. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była Daniela Stehlik. Celem wyjazdu było zapoznanie się z warunkami działania wybranych afrykańskich Rodzin Kolpinga, rozpoznanie ich potrzeb i oczekiwań oraz zapoznanie się z lokalnymi możliwościami udzielenia pomocy rozwojowej w postaci przygotowania ukierunkowanych projektów celowych dla najbardziej potrzebujących.

Podróż rozpoczęła się w Kolonii, gdzie na spotkaniu przygotowawczym w siedzibie Kolping International zostały rozdzielone zadania dla uczestników i podpisane umowy na ich realizację. Odbyła się też rozmowa z Volkerem Greulich z SEK (Fundusz Społeczno- Rozwojowy Dzieła Kolpinga), który udzielił wielu praktycznych wskazówek dotyczących podróży i pobytu na tym egzotycznym dla Europejczyków kontynencie, a szczególnie w odwiedzanych krajach. Otrzymaliśmy również wiele cennych informacji o działaniach Dzieła Kolpinga w Ugandzie i Tanzanii, gdzie jest ono już od wielu lat obecne.

Pierwszym etapem podróży studyjnej była Uganda, gdzie Dzieło Kolpinga powstało w 1988 roku i zrzesza ponad 11 000 członków. Są oni bardzo obowiązkowi i zawsze terminowo wywiązują się z obowiązku płacenia składek członkowskich, zbiórek pomocowych i innych akcji organizowanych przez Kolping International. Spotkanie z jego zarządem centralnym miało na celu ukazanie możliwości pozyskiwania dotacji ze źródeł publicznych UE dzięki współpracy europejskich stowarzyszeń Kolpinga z rządami swoich krajów. Największym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie przedstawicielki Dzieła Kolpinga w Polsce Magdaleny Szczudło, która mówiła o pozyskiwaniu środków finansowych na działalność organizacji metodą fundraisingu. Przedstawiła projekt cyklicznego zarzadzania jako drogę do pozyskania dotacji ze źródeł publicznych Unii Europejskiej wskazując go jako metodę do planowania wszystkich wskaźników dla przedsięwzięć, które Dzieło Kolpinga w Ugandzie chciałoby rozwijać.

Kolejnym krajem była Tanzania, a właściwie obszar diecezji Bukoba leżącej w regionie  północno-zachodnim. Tu znajduje się większość z 201 Rodzin Kolpinga  zrzeszających ponad 10,5 tys. członków. Ponad 80% z nich to rolnicy, z tego też względu główna aktywność Dzieła w Tanzanii obejmuje problemy związane z rolnictwem. Głównym tematem jest rozszerzenie i unowocześnienie uprawy bananów, przeciwdziałanie erozji gleby i budowa zbiorników na wodę, by zatrzymać jej nadmiar w porze deszczowej, program hodowli kóz i bydła oraz promocja zalesiania zniszczonych przez wypalanie lasów. Temu służy pomoc rozwojowa z Niemiec, Austrii oraz Tyrolu Pd., a w perspektywie też Polski, co zostało zaanonsowane w podpisanym dokumencie o współpracy między Dziełem Kolpinga w Tanzanii i Fundacją DK w Polsce.

W ostatnim – trzecim odwiedzanym kraju Rwandzie, boleśnie doświadczonej ludobójstwem podczas niedawnej wojny domowej - tamtejsze Dzieło Kolpinga patrzy w przyszłość i wiąże duże nadzieje na pomoc i współpracę z braćmi z europejskich Rodzin Kolpinga. Jest to młody związek powstały w 2008 roku, ale bardzo aktywny zwłaszcza wśród młodzieży, na którą stawia w pierwszym rzędzie. Liczy on obecnie ponad 1500 członków skupionych w 43 Rodzinach rozsianych głównie na terenach wiejskich. Stąd też podstawową aktywnością członków jest praca w rolnictwie, a szczególnie hodowla małych zwierząt. Dlatego największe zainteresowanie dotyczyło pomocy dla młodzieży zwłaszcza w dziedzinie edukacji w celu zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych, co referował  Gellert Sabo z Węgier. Taki też był motyw przewodni pożegnania na lotnisku w Kigali z podkreśleniem wyraźnej konieczności i nadziei na współpracę również z innymi krajami, co powinno być owocem obecnej wizyty studyjnej.
Pierwszy już jest -  potwierdzony przez biskupa z Bukoba udział 40.osobowej grupy Młodego Kolpinga z Tanzanii w Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016.

W ramach cyklu seminariów "Moja filiżanka kawy" społeczności lokalne Chełmka i Bochni rozmawiały o zasadach sprawiedliwego handlu i godnych warunkach pracy.

Kilkaset miast, kilkadziesiąt krajów, różne kontynenty – wszyscy spotykają się na 24 godziny, aby pracować na rzecz ochrony klimatu. Będą inspirujące wykłady, ciekawe prezentacje, burzliwa praca w grupach, cenny coaching i mentoring oraz rozrywka i konkurs z nagrodami. Rusza 3. edycja Climathonu w Krakowie!

Z przyjemnością informujemy,m że Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce jest partnerem tegorocznej edycji wydarzenia.

8 października bieżącego roku Rodzina Kolpinga z Bochni zorganizowała Piknjik Fair Trade dla seniorów w leśniczówce Łoś.